انکر بولت (Anchor Bolt)


1399/3/19انکر بولت چیست

انکر بولت برای اتصال قطعات به بتن طراحی میشوند. در اکثر صنایع، معمولا از این قطعه برای اتصال فولاد به بتن استفاده می شود. یک طرف این قطعه به بتن، و طرف دیگر آن به پایه فلزی متصل میشود. از انواع انکر بولت به این چهار قطعه اصلی میتوان اشاره کرد: L شکل، هیلتی ، دو میله پایان با صفحه، سر و سرج. هر نوع از این قطعات، استفاده، اندازه و مزایای خاص خود را دارد. هنگام نصب انکر بولت باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

 

هنگام تصمیم گیری برای انتخاب اتصالات مناسب برای کارهایتان، بار پروژه و شرایط بار را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که وزن و نیروهایی که مورد استفاده قرار می گیرند نیز مورد توجه قرار می گیرند. اطمینان حاصل کنید که حداکثر بار مجاز به علاوه ظرفیت بار هنگام طراحی درنظر گرفته شده است. این عدد با استفاده از ضریب ایمنی در میانگین بارهای برشی و تنش نهایی از تست های آزمایشگاهی بدست آمده است. این عدد باید هنگام بسته بندی روی بسته‌ها موجود باشد.

 

محیط های مختلف دارای اثرات خاصی مانند مواد شیمیایی یا درجه حرارت هستند. مواد و پوشش انکر بولت برای محافظت در برابر شرایط خاص طراحی شده اند. برای مثال، اتصالات بیرون از خانه  از پوشش برای حفاظت دربرابر خوردگی و دما ساخته شده است. استفاده از انکر بولت مناسب بر اساس محیطی که در آن نصب می شود بسیار مهم است.

 

چندین نیرو می توانند بر روی این قطعه تاثیر گذاشته و در نتیجه عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال، اگر شیء یا اشیائی که به بتن متصل است شروع به شکست کند، می تواند آن را تضعیف کند. شکاف یکی دیگر از مشکلات بالقوه این اتصالات فولادی است. اگر بین این قطعات شکاف صورت بگیرد، ممکن است سست شوند.

 

 

انواع انکر بولت

انکر بولت ها با توجه به کاربردی که دارند با جنس و انواع مختلف ساخته میشوند. یکی از عوامل مهم در این قطعات که با یکیدیگر تفاوت دارند، میزان باری است که متوانند تحمل کنند.

 

انکر بولت L شکل

اجرای انکر بولت L شکل ، حین بتون ریزی و یا قبل آن ریخته می شود. این انکر بولت در مواردی از جمله تیرهای برق، ساختار علامت، تجهیزات سنگین و ابزار استفاده می شود. انتهای رزوه‌ ای این اتصالات به یک صفحه متصل و با مهره محکم میشود. اگر مهره برداشته شود یا صفحه تغییر کند، زاویه پیچ در برابر نگهداری بتن در سرجای خود مقاومت  میکند.

 

میله دوطرفه با واشر

این نوع انکر بولت‌ میله های دو طرفه‌ای هستند که یک ورقه واشر به یک قسمت اضافه می شود. واشر را می توان به خود انکر بولت و یا به مهره محکم در بتن جوش داد. پیچ و مهره های پلیت برای ساخت ستون درساختمان ها، تابلوهای بزرگراه ها و سایرموارد استفاده می شود.

 

انکر بولت سردار

بر خلاف اکثر انکر بولت ها،انکر بولت های سردار یک سر فورج شده در قسمت غیر رزوه دار دارند. سر این اتصالات معمولا شش وجهی یا مربعی است. این سر در بتن جاسازی می شود تا امنیت سازه‌های مختلف مانند ستون های ساختمان، نرده پل‌ها و تیرهای برق را تضمین کند.

 

انکر بولت Wedge

به رول بولت Wedge انکر بولت انبساطی هم میگویند. از انواع رایج این نوع اتصالات ، HSA و HST میباشد. از کاربرد انکر بولت HSA ، علاوه بر اتصال به بتن میتوان به  دستگیره و نرده ها، نردبان و پله ها و در نهایت گارد ریل اشاره کرد.

 

 

مشخصات انکر بولت انبساطی

برنامه‌های گسترده. ظرفیت تحمل بالای بار. اتصالا این قطعه را می توان بدون تأثیر بر لنگر جدا کرد. کنترل گشتاور

 

 

نحوه نصب انکر بولت

نصب انکر بولت انبساطی را می توان در چهار مرحله آسان انجام داد. این نوع اتصالات برای استفاده در مواد بتنی، آجری و بلوک می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

  1. با استفاده از یک مته کاربیدی که مناسب سایز انکر بولت موردنظر است یک حفره  در ماده پایه ایجاد کنید
  2. حفره را از ذرات باقیمانده ی بتن پاک کنید
  3. انکر بولت انبساطی را در داخل حفره قرار دهید و به آرامی با یک چکش به  اتصالات ضربه بزنید  تا مطمئن شوید که با ماده پایه تراز شده است.
  4. اتصالا دیگر مانند واشر یا مهره را روی انکر آن نصب کنید. سپس پیچ با سایز مناسب را از طریق اتصالات وارد انکر کنید

 

طراحی انکر بولت

کلیه رول بولتها برای اتصال اشیاء به بتن طراحی شده اند. نحوه طراحی انکر بولت بسته به کاری که میکنند، متفاوت است. در سالهای اخیر، کشورمان در تولید انکر بولت به خودکفایی رسیده است. البته انکر بولت انبساطی ، رایج ترین نوع قابل تولید است. انکر بولت هیلتی نیز مشتریان خاص خودش را دارد اما این محصول وارداتی میباشد.

همانطور که در جریان هستید، فولاد ایرانیان علاوه بر تامین آهن آلات، در خرید و فروش انکر بولت دارای سابقه درخشانی بوده است برای خرید این قطعات با ما تماس حاصل فرمایید .

 

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی