انکر بولت (Anchor Bolt)


1398/5/5انکر بولت برای اتصال قطعات به بتن طراحی میشوند. در اکثر صنایع، انکر بولت معمولا برای اتصال فولاد به بتن استفاده می شود. یک طرف این قطعه به بتن، و طرف دیگر آن به پایه فلزی متصل میشود. از انواع انکر بولت به این چهار قطعه اصلی میتوان اشاره کرد: L شکل، انکر بولت هیلتی ، دو میله پایان با صفحه، سر و سرج. هر نوع از این قطعات، استفاده، اندازه و مزایای خاص خود را دارد.

 

 

هنگام تصمیم گیری برای انتخاب اتصالات مناسب برای کارهایتان، بار پروژه و شرایط بار را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که وزن و نیروهایی که مورد استفاده قرار می گیرند نیز مورد توجه قرار می گیرند. اطمینان حاصل کنید که حداکثر بار مجاز به علاوه ظرفیت بار هنگام طراحی درنظر گرفته شده است. این عدد با استفاده از ضریب ایمنی در میانگین بارهای برشی و تنش نهایی از تست های آزمایشگاهی بدست آمده است. این عدد باید هنگام بسته بندی انکربولت موجود باشد.

 

 

محیط های مختلف دارای اثرات خاصی مانند مواد شیمیایی یا درجه حرارت هستند. مواد و پوشش انکربولت برای محافظت در برابر شرایط خاص طراحی شده اند. برای مثال، اتصالات بیرون از خانه  از پوشش برای حفاظت دربرابر خوردگی و دما ساخته شده است. استفاده از انکربولت مناسب بر اساس محیطی که در آن نصب می شود بسیار مهم است.

 

 

چندین نیرو می توانند دروی انکربولت تاثیر گذاشته و در نتیجه عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال، اگر شیء یا اشیائی که به بتن متصل است شروع به شکست کند، می تواند انکربولت را تضعیف کند. شکاف یکی دیگر از مشکلات بالقوه این اتصالات فولادی است. اگر بین انکر بولت ها شکاف صورت بگیرد، ممکن است سست شوند.

 

 

انواع انکربولت

 

 

انکربولت ها با توجه به کاربردی که دارند با جنس و انواع مختلف ساخته میشوند. یکی از عوامل مهم در این قطعات که با یکیدیگر تفاوت دارند، میزان باری است که متوانند تحمل کنند.

 

انکربولت L شکل

 

اجرای انکربولت L شکل، حین بتون ریزی و یا قبل آن ریخته می شود. انکربولت L شکل در مواردی از جمله تیرهای برق، ساختار علامت، تجهیزات سنگین و ابزار استفاده می شود. انتهای رزوه‌ ای این اتصالات به یک صفحه متصل و با مهره محکم میشود. اگر مهره برداشته شود یا صفحه تغییر کند، زاویه پیچ در برابر نگهداری بتن در سرجای خود مقاومت  میکند.

 

میله دوطرفه با واشر

 

 

 این نوع انکربولت‌ها میله های دو طرفه هستند که یک ورقه واشر به یک قسمت اضافه می شود. واشر را می توان به خود انکربولت و یا به مهره محکم در بتن جوش داد. پیچ و مهره های پلیت برای ساخت ستون درساختمان ها، تابلوهای بزرگراه ها و سایرموارد استفاده می شود.

 

انکربولت سردار

 

بر خلاف اکثر انکربولت ها،انکربولت های سردار یک سر فورج شده در قسمت غیر رزوه دار دارند. سر این انکربولت ها معمولا شش وجهی یا مربعی است. این سر در بتن جاسازی می شود تا امنیت سازه‌های مختلف مانند ستون های ساختمان، نرده پل‌ها و تیرهای برق را تضمین کند.

 

انکربولت Wedge

 

 

به رول بولت Wedge انکربولت انبساطی هم میگویند. از انواع رایج این انکربولت HSA و HST میباشد. از کاربردهای انکربولت HSA ، علاوه بر اتصال به بتن میتوان به  دستگیره و نرده ها، نردبان و پله ها و در نهایت گارد ریل اشاره کرد.

 

 

مشخصات انکربولت انبساطی

 

 

برنامه‌های گسترده. ظرفیت تحمل بالای بار. اتصالا این قطعه را می توان بدون تأثیر بر لنگر جدا کرد. کنترل گشتاور

 

 

نحوه نصب انکربولت

 

 

نصب انکربولت انبساطی را می توان در چهار مرحله آسان انجام داد. این انکربولت‌ها برای استفاده در مواد بتنی، آجری و بلوک می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

  1. با استفاده از یک مته کاربیدی که مناسب سایز انکربولت موردنظر است یک حفره  در ماده پایه ایجاد کنید
  2. حفره را از ذرات باقیمانده ی بتن پاک کنید
  3. انکربولت انبساطی را در داخل حفره قرار دهید و به آرامی با یک چکش به  اتصالات ضربه بزنید  تا مطمئن شوید که با ماده پایه تراز شده است.
  4. اتصالا دیگر مانند واشر یا مهره را روی انکر آن نصب کنید. سپس پیچ با سایز مناسب را از طریق اتصالات وارد انکر کنید

 

طراحی انکر بولت

 

 

کلیه رول بولتها برای اتصال اشیاء به بتن طراحی شده اند. نحوه طراحی انکربولت بسته به کاری که میکنند، متفاوت است. در سالهای اخیر، کشورمان در تولید انکربولت به خودکفایی رسیده است. البته انکربولت انبساطی، رایج ترین نوع قابل تولید است. انکربولت هیلتی نیز مشتریان خاص خودش را دارد اما این محصول وارداتی میباشد.

 

 

همانطور که در جریان هستید، فولاد ایرانیان علاوه بر تامین آهن آلات، در خرید و فروش انکربولت دارای سابقه درخشانی بوده است برای خرید انواع انکر بولت با ما تماس حاصل فرمایید .

 

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی