ورق روغنی


1398/11/1مشخصات ورق روغنی

ورق روغنی یکی از ورق های تولید شده از روش نورد سرد است که در ساختمان سازی کاربرد دارد. ورق روغنی از ورق های با مقاومت بسیار بالا است در صنعت کاربردهای مختلفی دارد. یکی از مصارف عمده ورق روغنی، استفاده از آن برای تولید ورق گالوانیزه است. از مشخصات ورق روغنی میتوان به ثابت بودن شکل و ظاهر فیزیکی آن پس از پردازش اشاره کرد. البته ویژگی دیگر این ورق، تولید آن در ابعاد مختلف است. تولید ورق روغنی در ابعاد و زنگهای مختلف سبب شده تا از آن در لوازم و صنایع مخلف استفاده کرد.

تفاوت ورق نورد سرد و نورد گرم در واقع کیفیت بالای نورد سرد است.

از گریدهای رایج ورق روغنی به ورق روغنی st12، st13 و st14 اشاره کرد. ورق روغنی st12 همان ورق روغنی معمولی بوده و ورق روغنی st13 و st14  ورق روغنی های با خاصیت کشسانی پایین (نیمه کششی یا نیمه کشسانی) و بالا (فوق کششی) میباشد. قیمت ورق روغنی بسته به کیفیت کارخانه سازنده و مواد اولیه مورد استفاده در تولید آن متغیر است.

ورق st12 پرکاربردترین ورق روغنی است و برای انواع سازه ساختمانی یا صنعتی استفاده میشود

ورق st13 ورق نیمه کشی یا نیمه کشسانی است که برای مواردی استفاده میشود که نیاز به پرسکاری (به ویژه پرسکاری با عمق کم) باشد. ورق روغنی نیمه کششی قابلیت جوشکاری خوبی دارند.

ورق st14 برای مواردی که نیاز به پرسکاری عمیق باشد استفاده میشود.

اکسیژن زدایی ورق روغنی st12 و st13  با استفاده از آلومینیوم انجام میشود.

برای تولید ورق روغنی از ورق سیاه استفاده میشود. به این ترتیب که ابتدا ورق سیاه اسیدشویی شده و طی این عملیات سطح پوسته پوسته شده  از روی ورق جدا میشود. در انتها، بعد از عملیاتهای مختلف توسط نوردسرد به ورق سرد تبدیل میشود.

مزایای ورق روغنی

از مزایای ورق روغنی به اقتصادی بودن آن میتوان اشاره کرد. به دلیل اینکه متریال کمتری در ساخت ورق روغنی استفاده شده، نسبت به ورق های فولادی هزینه کمتری برای تولید آن صرف شده است. از دیگر مزایای این ورق، تحمل فشار بیشتر با متریال کمتر است. این ویژگی، آن را برای استفاده در ساختمان سازی مناسب کرده است.

محاسبه وزن ورق روغنی

طول ( متر) * عرض ( متر) * ضخامت ( میلیمتر ) * ۷/۸۵ = وزن ( کیلو گرم )

تولیدکنندگان ورق روغنی بازار فولاد ایران

ورق روغنی  فولاد  مبارکه

ورق روغنی هفت الماس

ورق روغنی  فولاد  غرب

ورق روغنی  فولاد  درخشان

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی