انواع نبشی


1399/6/7نبشی چیست ؟

نبشی را میتوان یکی از مهمترین مقاطع در پروژه های ساختمانی دانست ،نبشی فولادی از اصلی‌ترین نوع فولاد رول است که با خم کردن یک تکه از فولاد ساخته می شود. این مقطع توسط فولاد کربن نورد گرم یا فولاد آلیاژی با استحکام بالا تولید می شود. نبشی دارای سطح مقطع L شکل، زاویه 90 درجه با دو بال برابر و یا حتی نا برابر است. نبشی ها در طول های 6 و 12 متری در بازار قابل تامین میباشندو همچنین با توجه به استفاده رایج این مقطع در پروژه های ساختمانی کارخانه های متعددی در حال حاضر در حال تولید این مقطع میباشند. انواع نبشی در ابعاد مختلف و متناسب با نیاز شما دربازار وجود دارد.

 

انواع نبشی

نبشی از لحاظ تولید به دو دسته نبشی فابریک و نبشی پرسی دسته بندی می شود. و همچنین از لحاط جنس به نبشی فولادی ، نبشی استیل ، نبشی آلومینیومی میتوان آن ها را دسته بندی نمود. نبشی پرسی توسط خم کردن ورق تولید می شود یعنی ماهیت اولیه این نبشی ها از ورق فولادی گرفته می شود. درحالی که نبشی فابریک در حین پروسه تولید ، به شکل نبشی از خط تولید خارج می شود.

دسته دوم طبقه بندی نبشی‌ها، از لحاظ شکل ظاهری می باشد. این مقاطع فولادی به دو دسته نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی دسته بندی می شود.

 

نحوه نامگذاری نبشی ها

انواع نبشی‌ با دو مشخصه نامگذاری می شوند :

1- طول بال

2-ضخامت بال

به عنوان مثال نبشی 40*40*4 نشان دهنده این است که طول بال‌های نبشی 40 میلیمتر و ضخامت بال‌های آن 4 میلیمتر می باشد.

 

محاسبه وزن نبشی

برای خرید نبشی ، اطلاع از نحوه محاسبه وزن آن، کمک شایانی به شما می‎کند تا از پرداخت هزینه‌های بسیار در امان باشید. در صورتی که قصد خرید نبشی برای تامین آهن مورد نیاز های خود در پروژه های مختلف صنعتی و ساختمانی را دارید پیشنهاد ما به شما در مرحله اول آشنایی با نحوه محاسبه وزن این مقطع میباشد تا ضمن برآورد دقیق از میزان تناژ درخواستی به منظور خرید بهینه آن ،  دیدگاه مناسبی در نحوه انتخاب مشخصات دقیق این مقطع را به همراه داشته باشد فرمول محاسبه وزن نبشی به شرح زیر است :

 

 *اندازه بال نبشی*طول نبشی*ضخامت نبشی*2*7850

 

* لازم به ذکر است واحد اندازه گیری ضخامت ، اندازه بال و طول نبشی برحسب متر می باشد و نتیجه حاصل از این فرمول وزن نبشی بر حسب کیلو گرم می دهد.

 

کاربرد نبشی

نبشی فولادی، آلومینیومی و ضد زنگ برای اهداف مختلفی استفاده می شود:
تقویت - هرچه نبشی فلزی بزرگتر باشد ، استرس و وزن بیشتری نیز تحمل می کند. هنگامی که نبشی به گوشه هرسازه ای متصل یا جوش داده شود ، توانایی تحمل فشار و طول عمر آن افزایش می‌یابد.

چارچوب - این مقاطع  یک جزء اساسی تقریباً در هر پروژه ساختمانی است. از ساختمانها گرفته تا ماشین آلات کارخانه تا تختخواب ، از نبشی فولادی برای تهیه یک چارچوب قوی استفاده می شود.
تزیینی - نبشی‌ها همیشه در سازه  مخفی نیست. بعضی اوقات از آنها به عنوان تزیینات در لبه‌های مبلمان و در ساخت و سازهای داخلی از قبیل درها و کف استفاده می شود.

تکیه گاه سازه - کاربرد نبشی در ساختمان سازی، پل ها ، انبارها ، قفسه‌ها ، برج های کابل ، دکل برق ، دکل ارتباطات، تجهیزات و غیره مشهود است.
زندگی روزمره- قاب تختخواب ، صندلی ، نیمکت ، نرده ، قاب هایی برای نگهداری تهویه هوا، میزها و غیره.

برای خرید نبشی باید به نکات مهمی توجه کنید. اینکه این مقطع پرکاربرد فولادی، کیفیت و استاندارد لازم را داشته باشد. مطمئن شوید که منبع تامین کننده نبشی این استانداردها را رعایت کرده و با قیمت مناسب در اختیارتان قرار‌ می‌دهد.

 

استاندارد انواع نبشی

استاندارد نبشی با توجه به استفاده آن ها در کشورهای مختلف، متفاوت است.

ASTM A 36 ، ASME S1-36 ، DIN EN 10056-1 ، نبشی (V شکل) Gost 8240 ،نبشی (L شکل) Gost 8510

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی