فهرست موضوعات:

انواع بست‌ها

گریدهای پیچ فولاد کربنی

بست‌های فولاد ضدزنگ

بست‌های برنزی و برنجی

بست‌های نایلونی

خبر قبلخبر بعد

انواع بست ها و انتخاب مواد برای آن ها

بست‌ها با مشخصات فنی متنوعی عرضه می‌شوند، اما زمانی که شما قصد استفاده از پیچ و مهره، پرچ، میخ، گیره یا انواع پیچ‌های پرسی را دارید، انتخاب مواد مناسب برای کاربرد مورد نظر بسیار حائز اهمیت می‌شود. به عنوان مثال، انتخاب بستی از جنس فولاد به جای آلومینیوم، می‌تواند کیفیت و دوام اتصال ایجاد شده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. عوامل بیشماری مانند شرایط محیطی، وجود عناصر خورنده و الزامات تنشی فیزیکی نیز می‌توانند بر اثربخشی ماده تأثیرگذار باشند.

 

انواع بست‌ها

اکثر بست‌های صنعتی از آلومینیوم، برنج، برخی غیرفلزات مصنوعی و گریدهای مختلف فولاد و فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند. علاوه بر این، فلزاتی مانند تیتانیوم نیز در ساخت بست‌ها استفاده می‌شوند، اگرچه کاربردهای بسیار خاصی در زمینه‌های بسیار محدودی دارند. به طور کلی، موادی که برای ساخت بست‌ها به کار می‌روند، بر اساس خواص مکانیکی، قابلیت پرداخت‌های پس از ساخت، مقرون به صرفه بودن و چندین معیار ثانویه‌ی دیگر ارزیابی می‌شوند. هم‌چنین می‌توانید آن‌ها را متناسب با نیاز خود به صورت دلخواه سفارش دهید.

بست‌های فولادی

فولاد رایج‌ترین ماده در تولید بست‌ها به شمار می‌رود، به طوری که تقریبا 90 درصد کل بست‌های ساخته شده در سال از جنس این فلز هستند. محبوبیت این فلز ناشی از درجه‌ی بالای شکل­پذیری، استحکام کششی و دوام آن است. در مقایسه با سایر فلزات، ساخت فولاد نسبتا ارزان نیز می‌باشد. این فلز غالبا با آبکاری روی یا کروم پرداخت می‌شود، اما بدون هیچگونه اصلاح سطحی نیز قابل ساخت است.

 

گریدهای پیچ فولاد کربنی

فولاد کربنی رایج‌ترین نوع فولادی است که در تولید بست‌ها استفاده می‌شود. به طور معمول، گریدهای 2 ، 5 و 8، گریدهای استاندارد برای پیچ و مهره‌ها محسوب می‌شوند، و فولاد کربنی آلیاژی یک نوعِ سطح بالاتر این فلزات به شمار می‌رود. مقاومت مکانیکی آن‌ها از تقریبا ksi 50 (کیلو پوند در هر اینچ مربع) تا ksi 300 در یک محصول نهایی متغیر است. خواص این گریدها به شرح زیر است:

 
  • گرید 2: این گرید، یک دسته‌ی فولاد کم کربن به شمار می‌رود که ارزان قیمت‌ترین، اما همچنین کم دوام‌ترین نوع فولاد می‌باشد. مواد گرید 2 بسیار کارپذیر هستند و بخش عمده‌ای از بست‌های گرید فولادی را تشکیل می‌دهند.
  • گرید 5: فولادهای گرید 5 از گروه‌های کربن متوسط ​​غیرآلیاژی، مانند نوع 1038 تولید می‌شوند و به منظور بهبود استحکام، معمولا کارسخت می‌شوند. این گرید، رایج‌ترین گریدی است که در صنایع خودروسازی استفاده می‌شود.
  • گرید 8: این فولادها به طور معمول آلیاژهای ​​کربن متوسط، مانند انواع 4037 و 4340 هستند. به میزان زیادی کارسخت می‌شوند، که این امر آن‌ها را برای کاربردهای کرنش مکانیکی مانند سیستم‌های تعلیق وسایل نقلیه، مستحکم‌تر و مناسب‌تر می‌سازد.
  • فولاد آلیاژی

بست‌های فولاد ضدزنگ

فولاد ضدزنگ از اکثر فولادهای گرید 2 مستحکم‌تر، اما از بسیاری از انواع سخت‌شده‌ی گرید 5 و 8 ضعیف‌تر است. استحکام نهایی اکثر گریدهای فولاد ضدزنگ بسته به نسبت فلزات موجود در آلیاژ، از حدود ksi 70 تا 220 متغیر است. بست‌های فولادی ضدزنگ همچنین نسبت به همتایان فولادی استاندارد خود خواص مغناطیسی کمتری دارند. دو دسته‌ی اصلی مواد بستی فولاد ضدزنگ عبارتند از:

 
  • فولاد ضدزنگ مارتنزیتی
  • فولاد ضدزنگ آستنیتی

بست‌های برنزی و برنجی

برنز مورد استفاده در تولید بست، آلیاژی است که عمدتا از قلع و مس تشکیل شده است.

بست‌های نایلونی

بست های نایلونی در دمای بالا به شدت تخریب می‌شود و ممکن است در شرایط دما پایین نیز ضعیف شود. علاوه بر این، استحکام کششی نسبتا کم آن، باعث می‌شود تا در کاربردهایی که نیاز به تحمل تنش‌های فیزیکی دارند، کارایی کمی داشته باشد.

برو به اول متن
دیدگاه کاربران
(۰دیدگاه)ارسال دیدگاه
    دیدگاه شما چیست؟ برای ما بنویسید
    آیا این موضوع را به دیگران پیشنهاد می دهید؟