انتخاب مواد برای انواع بست


1399/11/14بست‌ها با مشخصات فنی متنوعی عرضه می‌شوند، اما زمانی که شما قصد استفاده از پیچ و مهره، پرچ، میخ، گیره یا انواع پیچ‌های پرسی را دارید، انتخاب مواد مناسب برای کاربرد مورد نظر بسیار حائز اهمیت می‌شود. به عنوان مثال، انتخاب بستی از جنس فولاد به جای آلومینیوم، می‌تواند کیفیت و دوام اتصال ایجاد شده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. عوامل بیشماری مانند شرایط محیطی، وجود عناصر خورنده و الزامات تنشی فیزیکی نیز می‌توانند بر اثربخشی ماده تأثیرگذار باشند.

 

انواع بست‌ها

اکثر بست‌های صنعتی از آلومینیوم، برنج، برخی غیرفلزات مصنوعی و گریدهای مختلف فولاد و فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند. علاوه بر این، فلزاتی مانند تیتانیوم نیز در ساخت بست‌ها استفاده می‌شوند، اگرچه کاربردهای بسیار خاصی در زمینه‌های بسیار محدودی دارند. به طور کلی، موادی که برای ساخت بست‌ها به کار می‌روند، بر اساس خواص مکانیکی، قابلیت پرداخت‌های پس از ساخت، مقرون به صرفه بودن و چندین معیار ثانویه‌ی دیگر ارزیابی می‌شوند. هم‌چنین می‌توانید آن‌ها را متناسب با نیاز خود به صورت دلخواه سفارش دهید.

 

بست‌های فولادی

فولاد رایج‌ترین ماده در تولید بست‌ها به شمار می‌رود، به طوری که تقریبا 90 درصد کل بست‌های ساخته شده در سال از جنس این فلز هستند. محبوبیت این فلز ناشی از درجه‌ی بالای شکل­پذیری، استحکام کششی و دوام آن است. در مقایسه با سایر فلزات، ساخت فولاد نسبتا ارزان نیز می‌باشد. این فلز غالبا با آبکاری روی یا کروم پرداخت می‌شود، اما بدون هیچگونه اصلاح سطحی نیز قابل ساخت است.

 

گریدهای پیچ فولاد کربنی

فولاد کربنی رایج‌ترین نوع فولادی است که در تولید بست‌ها استفاده می‌شود. به طور معمول، گریدهای 2 ، 5 و 8، گریدهای استاندارد برای پیچ و مهره‌ها محسوب می‌شوند، و فولاد کربنی آلیاژی یک نوعِ سطح بالاتر این فلزات به شمار می‌رود. مقاومت مکانیکی آن‌ها از تقریبا ksi 50 (کیلو پوند در هر اینچ مربع) تا ksi 300 در یک محصول نهایی متغیر است. خواص این گریدها به شرح زیر است:

  • گرید 2: این گرید، یک دسته‌ی فولاد کم کربن به شمار می‌رود که ارزان قیمت‌ترین، اما همچنین کم دوام‌ترین نوع فولاد می‌باشد. مواد گرید 2 بسیار کارپذیر هستند و بخش عمده‌ای از بست‌های گرید فولادی را تشکیل می‌دهند.

 

  • گرید 5: فولادهای گرید 5 از گروه‌های کربن متوسط ​​غیرآلیاژی، مانند نوع 1038 تولید می‌شوند و به منظور بهبود استحکام، معمولا کارسخت می‌شوند. این گرید، رایج‌ترین گریدی است که در صنایع خودروسازی استفاده می‌شود.

 

  • گرید 8: این فولادها به طور معمول آلیاژهای ​​کربن متوسط، مانند انواع 4037 و 4340 هستند. به میزان زیادی کارسخت می‌شوند، که این امر آن‌ها را برای کاربردهای کرنش مکانیکی مانند سیستم‌های تعلیق وسایل نقلیه، مستحکم‌تر و مناسب‌تر می‌سازد.

 

  • فولاد آلیاژی: این آلیاژی است که از فولاد کربنی استحکام بالا ساخته شده است و تا ksi 300 قابل عملیات حرارتی است. فولاد آلیاژی از مقاومت خوردگی کمی برخوردار است و به طور معمول از یک پوشش اضافی بر روی آن استفاده می‌شود. این فولادها بسیار مستحکم هستند، اما می‌توانند سفت و شکننده نیز باشند.

 

بست‌های فولاد ضدزنگ

فولاد ضد زنگ آلیاژی از ترکیب گریدهای کم کربن با درصد مشخصی از کروم و نیکل است. جزء کروم، به فولاد ضدزنگ درجه بالایی از مقاومت در برابر خوردگی را می‌بخشد. این مقاومت به خوردگی در اثر تغییر شکل یا استفاده‌ی طولانی مدت کاهش نمی‌یابد. با این وجود، کم بودن محتوای کربن از سخت‌شدن آن جلوگیری می‌کند. این امر فولاد ضدزنگ را از اکثر فولادهای گرید 2 مستحکم‌تر، اما از بسیاری از انواع سخت‌شده‌ی گرید 5 و 8 ضعیف‌تر می‌سازد. استحکام نهایی اکثر گریدهای فولاد ضدزنگ بسته به نسبت فلزات موجود در آلیاژ، از حدود ksi 70 تا 220 متغیر است. بست‌های فولادی ضدزنگ همچنین نسبت به همتایان فولادی استاندارد خود خواص مغناطیسی کمتری دارند. دو دسته‌ی اصلی مواد بستی فولاد ضدزنگ عبارتند از:

 

  • فولاد ضدزنگ مارتنزیتی: دسته‌ی مارتنزیتی شامل فولادهای ضدزنگ با دوام و مستحکم است که می‌توان با استفاده از عملیات حرارتی آن‌ها را مستحکم‌تر کرد. این فولادها نسبت به انواع دیگر فولادها مغناطیسی‌تر هستند، اما مقاومت در برابر خوردگی کمتری دارند.

 

  • فولاد ضدزنگ آستنیتی: بخش عمده‌ای از بست‌های ضدزنگ با فلزاتی از خانواده‌ی آستنیتی تولید می‌شوند. محتوای بالای کروم و نیکل، مقاومت به خوردگی بالایی را در آن‌ها ایجاد می‌کند. این مقدار کروم و نیکل، همچنین توانایی تحمل کرنش بدون شکست را نیز در فولاد ایجاد می‌کند؛ البته هزینه‌ی این تولید نسبت به انواع مارتنزیتی بالاتر است.

 

بست‌های برنزی و برنجی

برنز مورد استفاده در تولید بست، آلیاژی است که عمدتا از قلع و مس تشکیل شده است. برنز با مقاومت به خوردگی بالایی که دارد، برای کاربردهای آبی مانند ساخت کشتی یا ساخت و ساز در زیر آب مناسب است. برنز رنگ قرمز مس را از خود نشان می‌دهد، اما در مقایسه با سایر مواد بستی، نسبتا گران است.

برنج، آلیاژی از مس و روی، از نظر خواص ضد خوردگی و هدایت الکتریکی، شبیه به برنز است، اما از استحکام کششی کمتری برخوردار است و یک فلز نسبتا نرم محسوب می‌شود. بخشی از جذابیت برنج به عنوان یک ماده‌ی صنعتی، در رنگ طلایی زرد رنگ آن نهفته است.

 

بست‌های نایلونی

نایلون یک ماده‌ی پلاستیکی مصنوعی سبک است که برای کاربردهای خاص بستی استفاده می‌شود. این ماده مقاوم در برابر خوردگی است، از خواص نارسانایی الکتریکی و حرارتی بالایی برخوردار است و برای زیبایی کار به راحتی می‌توان آن را رنگ‌آمیزی کرد. با این حال، نایلون در دمای بالا به شدت تخریب می‌شود و ممکن است در شرایط دما پایین نیز ضعیف شود. علاوه بر این، استحکام کششی نسبتا کم آن، باعث می‌شود تا در کاربردهایی که نیاز به تحمل تنش‌های فیزیکی دارند، کارایی کمی داشته باشد.

 

خرید پیچ و مهره

پیچ و مهره همان طور که گفته شد انواع بسیار زیادی دارد که از فلزات و آلیاژهای مختلفی ساخته شده اند. برای اطلاع از قیمت به روز انواع پیچ و مهره و کاربرد آن‌ها، می‌توانید با کارشناسان فولاد ایرانیان تماس بگیرید.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top