انواع الگوی ورق پانچ


1398/8/14الگوهای ورق پانچ

 

ورق پانچ، فرم خاصی از ورق با الگویی از اشکال جدا شده از آن است. ورق پانچ در مقایسه با ورق معمولی مزایای مختلفی را ارائه می‌دهد. با استفاده از الگوهای سوراخ‌کاری ورق سبک‌تر شده، کشش بیشتری را برای عابران فراهم می کند و اجازه می دهد تا آب یا مایعات دیگر به جای جمع شدن، از روی آنها عبور کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که رایج ترین کاربرد ورق پانچ برای تصفیه است. هنگام انتخاب ورق پانچ، نوع مواد، ضخامت و الگوی سوراخ شدن باید در نظر گرفته شود. از آنجا که الگوهای زیادی برای انتخاب وجود دارد، راهنمای انتخاب الگوی ورق پانچ بسیاری ارائه شده است که هر یک برای یک برنامه خاص مناسب است.

 

 

 

الگوی ورق پانچ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتخاب الگوی ورق پانچ

برخی از ویژگی‌هایی که باید هنگام انتخاب یک الگو در نظر بگیرید عبارتند از:

 

مساحت باز

اندازه سوراخ

هندسه سوراخ

 

مساحت باز

 

مساحت باز، اندازه‌ای از میزان برداشت فلز به عنوان درصدی از کل سطح ورق فلزی قبل از سوراخ کردن است. هنگام انتخاب یک الگو برای ورق پانچ، مساحت باز به دلیل آنکه تأثیر مستقیمی بر وزن ورق فلزی دارد، بسیار مورد توجه است. مساحت باز همچنین بر میزان و سرعت مواد مانند مایعات یا هوای که می‌توانند از طریق ورق پانچ عبور کنند، تأثیر گذار است.

 

اندازه سوراخ

 

اندازه سوراخ مورد قابل توجه دیگری است که هنگام انتخاب الگوی ورق پانچ نباید از آن غافل شد. اندازه سوراخ، اندازه ذرات جامد را که توانایی عبور از ورق پانچ را دارند، تعیین می‌کند. توانایی مشاهده از طریق ورق پانچ نیز به اندازه سوراخ بستگی دارد. الگوی سوراخ‌کاری مربع و دایره تا ½ تا اندازه های بزرگ‌تر سوراخ موجود است، همانطور که الگوهای سوراخ‌کاری دایره ⅛ برای برنامه‌هایی که به اندازه سوراخ های کوچکتر نیاز دارند وجود دارد.

 

هندسه سوراخ

 

برخی از هندسه‌های مناسب سوراخ که باید هنگام انتخاب یک الگو در نظر بگیرید شامل موارد زیر است:

 

دایره

مربع

الگوهای طراح

 

سوراخ های گرد و دایره

 

سوراخ های گرد شاید محبوب ترین شکل برای کاربردهای ورق پانچ است. یک دلیل این است که آن‌ها ساده‌ترین شکل برای سوراخ کردن ورق هستند در نتیجه، هزینه پایین‌تر از سایر اشکال است. همچنین، حفره‌های گرد الگوی زیبایی را فراهم می آورند. سوراخ های گرد میزان تنش هندسی همچون سایر الگوهای سوراخ‌کاری را ندارند.

 

الگوی سوراخ گرد در ورق پانچ، هم به صورت تراز متناوب و تراز صاف شکل‌دهی شده است. سوراخ متناوب باعث می‌شود مقدار بیشتری سطح باز نسبت به سوراخ های هم تراز مستقیم در واحد سطح قرار گیرد. هم ترازی متناوب همچنین باعث ایجاد توزیع یکنواخت سوراخ در سطح می‌شود که منجر به کاهش خطر تجمع مایعات و تخریب می‌شود. علاوه بر این یک توزیع استرس یکنواخت ایجاد می‌شود. این الگو امکان استفاده از اندازه‌های مختلف سوراخ را فراهم می کند.

 

سوراخ های مربع

 

ورق پانچ با الگوی مربعی شکل قادر به ایجاد سطح بالایی از مساحت باز، حتی بیشتر از سوراخ های گرد است. این الگو خصوصاً برای کاربردهایی که مقادیر زیادی جریان هوا یا زهکشی مایع مورد نیاز است مفید است. ساخت سوراخ های مربعی به دلیل داشتن لبه های تیز نسبت به سوراخ‌های گرد دشوارتر است. این امر منجر به صرف هزینه بالاتر برای تولید ورق پانچ با الگوی مربع می‌شود. لبه های تیز روی سوراخ های مربع موجود در صفحه نیز می‌توانند به عنوان کنسانتره تنش عمل کنند. اگر غلطک سوراخ شده با الگوی مربع در معرض فشارهای زیاد قرار داشته باشد، این کنسانترنسورهای تنش می‌توانند مشکل ساز باشند. مربع ها در 020/0، 375/0 (⅜) و 500/0 (½) با چندین مقدار فاصله مختلف در دسترس هستند.

 

الگوهای طراحی شده

 

الگوهای مختلف دیگری از طراحان برای کاربردهایی که در آنها جذابیت و جنبه‌های زیبایی خاصی مورد نیاز است، فراهم آورده شده است. الگوهای شش ضلعی‌ در عین حال که سطح بالایی از مساحت باز را فراهم می‌کنند، جایگزینی مناسب برای الگوهای سوراخ مربع هستند. این الگوها همچنین توانایی بالایی در مقاومت در برابر تنش نسبت به دیگر الگوهای طراحی شده‌ای که توسط تولید کنندگان عرضه شده اند را دارند.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی