لوله مانیسمان


1399/3/29لوله فولادی مانیسمان

لوله های فولادی با توجه به روش تولید به عنوان لوله فولادی مانیسمان ، نورد گرم و جوش داده شده که توسط خم و جوشکاری ورق فولادی ساخته می‌شوند، دسته بندی می‌شوند. لوله شامل دو نوع لوله بدون درز (مانیسمان) و لوله جوش داده شده (یک درز در طول لوله) می‎باشد. هر دو دارای کاربردهای متفاوت هستند. لوله های سیملس (seamless) یا بدون درز معمولا وزن کمتری دارند و دیوارهای نازک تر دارند. لوله های درزدار سنگین تر و سخت تر هستند. لوله های مانیسمان به دلیل ساختار محکم و سبک برای ساخت دوچرخه استفاده می شود. فولاد ایرانیان از گذشته تا به امروز در زمینه فروش لوله مانیسمان فعالیت داشته است. قیمت لوله مانیسمان را از فولاد ایرانیان دریافت کرده و با سایر مراجع فعال دراین حوزه مقایسه فرمایید.

 

در ایران، به لوله‌ سیملس ، لوله مانیسمان نیز می‌گویند. مانیسمان، مهندس آلمانی است که این روش را اختراع کرده است. در میان انواع لوله‌ها، لوله فولادی مانیسمان به دلیل داشتن ساختار همگن در طول لوله، بسیار مستحکم می‌باشد. فرآیند تولید لوله های مانیسمان در پایان قرن نوزدهم آغاز شد.

 

لوله مانیسمان

 

مراحل تولید لوله مانیسمان

همانطور که از نامش مشخص است، لوله سیملس (مانیسمان) یک لوله بدون درز یا جوش است. به همین جهت بدون اینکه جوش داده شود و یا حتی درزدار باشد از شمش فولادی ساخته می‌شود. در ادامه این بخش، با مراحل کامل تولید لوله مانیسمان آشنا خواهید شد.

 

  • لوله های فولادی بدون درز از بلوم ساخته می‌شوند. بلوم (شمشه) معمولا قبل از اینکه به لوله ها تبدیل شوند، بیشتر پردازش می شوند. بلوم به وسیله ی دستگاه های نورد به بیلت (شمشال) تبدیل می‌شوند که آنها را بلندتر و باریک تر می کند. بیلت توسط دستگاه های مشخص به سرعت برش داده می‌شود. این دستگاه یک جفت قیچی هماهنگ است که با زاویه حرکت می کنند و بیلت را برش می دهد. این کار به برش کافی، بدون توقف روند تولید اجازه می دهد.
  • برای ساخت لوله مانیسمان، بیلت حرارت داده می‌شود تا به حالت سرخی برسد. (حدود 1200 درجه)
  • سپس توسط دستگاهی با فشار کششی زیاد، در وسط بیلت یک حفره ایجاد می شود. در واقع بیلت دور یک ساختار استوانه‌ای، به یک استوانه تو خالی تبدیل می شود. به این استوانه توخالی میله می گویند.
  • بعد از ایجاد حفره، لوله از نظر شکل و ضخامت نامنظم است. برای حل این مشکل، لوله‌ی توخالی از طریق ترکیب سمبه و مهره اکسترود می‌شود. این کار در واقع به منظور کاهش قطر خارجی و گسترش قطر داخلی، می‌باشد.

 

کاربرد لوله های مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان در صنایع مختلف به شرح زیر است:

  1. لوله فولادی مانیسمان با وجود وزن کم، دارای پتانسیل زیادی برای حمل مقدار زیادی وزن است. به همین دلیل است که از آن برای ساخت دوچرخه استفاده می‌شود.
  2. لوله مانیسمان برای انتقال سیالات مانند، آب، نفت، گاز و دیگر مایعات استفاده می شود.
  3. لوله مانیسمان برای ساخت و ساز عمومی کاربرد دارد.

 

خواص لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان در اندازه های مختلف تولید می شوند. با این حال، در تولید لوله با قطر بزرگ محدودیت وجود دارد. لوله فولادی مانیسمان به طور گسترده ای در تولید اتصالات لوله ای مانند زانو استفاده می شود. بعضی خواص لوله را می توان در طول تولید کنترل کرد. به عنوان مثال، قطر لوله اغلب  بسته به نحوه استفاده از آن، تغییر می کند. قطر این لوله ها از لوله های کوچک استفاده شده برای تولید سوزن های زیر جلدی، تا لوله های بزرگ تغییر می کند. از مانیسمان با قطرهای بزرگ، برای انتقال  گاز در سراسر شهر استفاده می‌شود. همچنین  ضخامت دیواره لوله می تواند کنترل شود. اغلب نوع فولاد نیز بر استحکام و انعطاف پذیری لوله تاثیر می‌گذارد. دیگر مشخصات قابل کنترل شامل طول و مواد پوشش است.

 

به دلیل بهره مندی ساختار لوله مانیسمان از ویژگی مانند همگنی ، در برابر فشار داخلی و پیچ خوردگی بسیار مقاوم است. با توجه به این ویژگی‌ها، این لوله بطور گسترده‌ای در حفاری و پالایش نفت و گاز طبیعی استفاده می شود.

 

تفاوت اصلی لوله درزدار و بدون درز ، قسمت جوش داده شده ی لوله درزدار است. جوش لوله درزدار به عنوان یک نقطه ضعف و قسمتی آسیب پذیر در برابر شکست و خوردگی دیده می شود. لوله درزدار فشار کاری کمتری نسبت به لوله مانیسمان را دارد (حدود 20 %). همچنین مقاومت دربرابر خوردگی لوله های مانیسمان بالاتر از لوله های درزدار است.

ذکر این نکته الزامی است که لوله مانیسمان را برای جوش پذیری آزمایش نمی کنند. درحالی که برای لوله های جوش داده شده (درزدار)، حتما این کار انجام می‌شود.

برای خرید لوله مانیسمان با شماره تماس 42214-021 از کارشناسان فولاد ایرانیان اطلاعات لازم را دریافت کنید.

 

 

تولید شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی