لوله مانیسمان


1398/3/20لوله مانیسمان

 

لوله فولادی با توجه به روش تولید به عنوان لوله مانیسمان، نورد گرم و جوش داده شده که توسط خم و جوشکاری ورق فولادی ساخته می‌شوند، دسته بندی می‌شوند. دو نوع لوله فولادی وجود دارد، یکی لوله بدون درز و دیگری یک درز جوش داده شده در طول لوله دارد. هر دو دارای کاربردهای متفاوت هستند. لوله های سیم لس معمولا وزن کمتری دارند و دیوارهای نازک تر دارند. آنها برای دوچرخه ها و حمل مایعات استفاده می شوند. لوله های درزدار سنگین تر و سخت تر هستند. لوله های مانیسمان به دلیل ساختار محکم و سبک برای ساخت دوچرخه استفاده می شود. فولاد ایرانیان از گذشته تا به امروز در زمینه فروش لوله مانیسمان فعالیت داشته است.

 

در ایران، به لوله‌ سیم لس، لوله مانیسمان نیز می‌گویند. مانیسمان، مهندس آلمانی است که این روش را اختراع کرده است. در میان انواع لوله‌ها، لوله مانیسمان به دلیل داشتن ساختار همگن در طول لوله، بسیار محکم می‌باشد. فرآیند تولید لوله های مانیسمان در پایان قرن نوزدهم آغاز شد.

 

 

مراحل تولید لوله مانیسمان

 

 

همانطور که از نامش مشخص است، لوله سیم لس (مانیسمان) یک لوله بدون درز یا جوش است. به همین جهت بدون اینکه جوش داده شود و یا حتی درزدار باشد از شمش فولادی ساخته می‌شود. در ادامه این بخش، با مراحل کامل تولید لوله مانیسمان آشنا خواهید شد.

 

 

  • لوله های فولادی بدون درز از بلوم ساخته می‌شوند. بلوم معمولا قبل از اینکه به لوله ها تبدیل شوند، بیشتر پردازش می شوند. بلوم به وسیله ی دستگاه های نورد به بیلت تبدیل می‌شوند که آنها را بلندتر و باریک تر می کند. بیلت توسط دستگاه های مشخص به سرعت برش داده می‌شود. این دستگاه یک جفت قیچی هماهنگ است که با زاویه حرکت می کنند و بیلت را برش می دهد. این کار به برش کافی، بدون توقف روند تولید اجازه می دهد.
  • برای ساخت لوله مانیسمان، بیلت حرارت داده می‌شود تا به حالت سرخی برسد.
  • سپس توسط دستگاهی با فشار کششی زیاد، در وسط بیلت یک حفره ایجاد می شود. در واقع بیلت دور یک ساختار استوانه‌ای، به یک استوانه تو خالی تبدیل می شود. به این استوانه توخالی میله می گویند.
  • بعد از ایجاد حفره، لوله از نظر شکل و ضخامت نامنظم است. برای حل این مشکل، لوله‌ی توخالی از طریق ترکیب سمبه و مهره اکسترود می‌شود. این کار در واقع به منظور کاهش قطر خارجی و گسترش قطر داخلی، این عمل انجام می‌شود.

 

 

کاربرد های مختلف لوله های مانیسمان

 

کاربرد های مختلف لوله های مانیسمان در صنایع مختلف به شرح زیر است:

 

  1. مانیسمان با وجود وزن کم، دارای پتانسیل زیادی برای حمل مقدار زیادی وزن است. به همین دلیل است که از آن برای ساخت دوچرخه استفاده می‌شود.
  2. لوله های فولادی مانیسمان برای انتقال سیالات مانند، آب، نفت، گاز و دیگر مایعات استفاده می شود.
  3. لوله های مانیسمان برای ساخت و ساز عمومی کاربرد دارد.

 

خواص لوله مانیسمان

 

 

لوله های مانیسمان در اندازه های مختلف تولید می شوند. با این حال، در تولید لوله با قطر بزرگ محدودیت وجود دارد. لوله های مانیسمان به طور گسترده ای در تولید اتصالات لوله ای مانند زانو استفاده می شود. بعضی خواص لوله را می توان در طول تولید کنترل کرد. به عنوان مثال، قطر لوله اغلب  بسته به نحوه استفاده از آن، تغییر می کند. قطر این لوله ها از لوله های کوچک استفاده شده برای تولید سوزن های زیر جلدی، تا لوله های بزرگ تغییر می کند. قطرهای بزرگ، برای انتقال  گاز در سراسر شهر است. همچنین  ضخامت دیواره لوله می تواند کنترل شود. اغلب نوع فولاد نیز بر استحکام و انعطاف پذیری لوله تاثیر می‌گذارد. دیگر مشخصات قابل کنترل شامل طول و مواد پوشش است.

 

لوله مانیسمان، در اطرافش، همگنی عالی را دارد. به همین دلیل در برابر فشار داخلی و پیچ خوردگی بسیار مقاوم است. با توجه به این ویژگی‌ها، لوله مانیسمان بطور گسترده‌ای در حفاری و پالایش نفت و گاز طبیعی استفاده می شود.

 

جوش لوله های درزدار به عنوان یک نقطه ضعف و آسیب پذیر در برابر شکست و خوردگی دیده می شود. لوله های فولادی جوش داده شده می توانند فشار کاری کمتری نسبت به لوله مانیسمان داشته باشند. (حدود 20 %) همچنین مقاومت دربرابر خوردگی لوله های مانیسمان بالاتر از لوله های درزدار است.

 

لوله های مانیسمان را برای جوش پذیری آزمایش نمی کنند. در صورتی که برای لوله های جوش داده شده، حتما این کار انجام می‌شود.

 

برای خرید لوله های مانیسمان با شماره تماس 42214-021 از کارشناسان فولاد ایرانیان اطلاعات لازم را دریافت کنید.

 

 

تولید شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی