ورق گالوانیزه ، کاربرد و خواص


1398/3/18ورق گالوانیزه

 

با افزایش نیاز به کیفیت بالاتر محصولات، صرفه جویی در نیروی کار در فرایندهای تولید و جلوگیری از آلودگی ورق گالوانیزه تولید می‌شود. ورقهای گالوانیزه به طور گسترده ای برای اتومبیل، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق فولادی گالوانیزه، برای مواردی در نظر گرفته شده‌اند که در آن حفاظت در برابر خوردگی بیشتر مورد نیاز است. ورق گالوانیزه جایگزینی ارزان قیمت برای فولاد ضد زنگ است. ورق گالوانیزه، استحکام را با پوشش سطحی با دوامی نگه می دارد. این ورق همچنین، تا 30 سال از زنگ زدگی حفاظت می کند.

فرایند گالوانیزاسیون داغ به یک پیوند متالورژیکی، میان روی و فولاد با یک سری از آلیاژهای آهن منجر می شود.

 

فولاد گالوانیزه می تواند جوش داده شود. با این حال، باید احتیاط را در اطراف بخار روی رعایت کرد. فولاد گالوانیزه برای کاربردهای با درجه حرارت تا 392 درجه فارنهایت (200 درجه سانتیگراد) مناسب است. استفاده از ورق گالوانیزه در دماهای بالاتر از این، سبب پوسته پوسته شدن زینک در لایه های میانی می‌شود. استفاده از ورق فولادی گالوانیزه معمولا در تولید خودرو برای افزایش عملکرد خوردگی بدنه خارجی برخی مدل‌ها می‌شود.

 

فرایند گالوانیزاسیون به روش غوطه وری داغ

 

 

گالوانیزه کردن به روش غوطه وری داغ، فرآیند پوشش دادن آهن یا فولاد با یک لایه نازک روی است. در این فرایند فولاد از داخل یک حمام روی مذاب عبور داده می‌شود. دمای حمام حدود 860 درجه فارنهایت (460 درجه سانتی گراد) است. هنگامی که این نوع ورق در معرض اتمسفر قرار می گیرد، روی خالص با اکسیژن واکنش نشان می‌دهد. واکنش اکسیژن با روی به تولید اکسید زینک منجر می‌شود. در مرحله بعدی با دی اکسید کربن واکنش می دهد تا کربنات روی را تشکیل دهد. و در نهایت یک ماده خاکستری کدر و نسبتا قوی تولید می شود. این ماده در بسیاری از موارد، خوردگی را متوقف می کند. نقش مهم این ماده، حفاظت از فولاد زیرلایه  در برابر عناصر موجود در آب و هوا می‌باشد. فولاد گالوانیزه به طور گسترده ای در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی مورد نیاز است.

 

 

فولاد گالوانیزه یک جایگزین ارزان قیمت برای حفاظت از خوردگی برای مدت طولانی، در پروژه های شما است. فولاد گالوانیزه فرایند پوشش فولاد نورد گرم معمولی با لایه روی (Zinc) است. پس از خارج کردن ورق از مخزن، پوشش متالورژیکی دارد که لایه‌ای محکم و بادوام از زینک کربنات فراهم می‌کند. این لایه، محافظت از ورق گالوانیزه را تا سی سال تامین می کند. فولاد گالوانیزه ی حاصل، می تواند همانند فولاد معمولی مورد استفاده قرار بگیرد و یا جوش داده شود اما برای جلوگیری از استنشاق بخارها باید از تهویه مناسب استفاده شود.

 

ورق گالوانیزه می تواند  با روش های معمولی که برای فولاد معمولی استفاده شود برشکاری، ماشینکاری یا جوش داده شود. اما برای جلوگیری از استنشاق بخارها، در هنگام گرم شدن باید از تهویه مناسب استفاده شود. لبه های بریده شده، گالوانیزه نمی شوند. در صورت لزوم می توانند با یک رنگ گالوانیزه سرد تحت عملیات قرار بگیرند تا محافظت شوند. صفحات 1/4 "تا 1/2" ممکن است دارای یک سوراخ 3/4 "در دو گوشه از فرایند غوطه ور شدن باشد. همه ابعاد ذکر شده در اینجا، قبل از فرایند گالوانیزه است.

 

خواص مکانیکی فولاد گالوانیزه

 

 

فرایند گالوانیزه هیچ تاثیری بر خواص مکانیکی فولاد های ساختمانی که معمولا گالوانیزه می شوند، نمی گذارد.

 

 

ویژگیهای ورق گالوانیزه

 

 

  • ورق فولادی با کارایی بسیار عالی یک پوشش گالوانیزه به شکل یکنواخت برای تولید یک سطح صاف و جذاب است.
  • پوششی شیمیایی که بعد از فرایند گالوانیزه به وجود می آید، محافظت بیشتری را در برابر خوردگی  پوشش می‌دهد.
  • از آنجا که پوشش گالوانیزه نازک است، ورق فولادی پوشش داده شده به راحتی جوش داده می شود.
  • از  پوشش‌های شیمیایی، برای مقاومت بالا در برابر خوردگی و ویژگی‌های خوب ضد اثر انگشت و روانکاری استفاده می شود.
  • دارای پوششی براق و جذاب فلزی است. از این خاصیت می‌توان در تزیینات و فضاهای بیرونی خانه استفاده کرد.

 

 

فولاد ایرانیان با ارائه ورق های گالوانیزه با کیفیت از گذشته تا کنون توانسته جایگاه خود را در زمینه خرید و فروش آهن آلات ارتقا بخشد. اگر قصد خرید ورق گالوانیزه یا دریافت قیمت ورق گالوانیزه این مقطع فولادی را دارید، با شماره گیری 42214-021 با کارشناسان فولاد ایرانیان همراه شوید.

 

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی