ورق گالوانیزه ، کاربرد و خواص


1400/1/28ورق‌های گالوانیزه چیست؟

ورق های گالوانیزه به ورق هایی گفته می‌شوند که روی ورق سیاه یک لایه روی قرار داده شود تا آن را از زنگ زدگی حفظ کند. این کار در طی فرآیند گالوانیزاسیون انجام میگیرد. گالوانیزاسیون یا گالوانیزه سازی، فرآیندی است که در آن از روی، بر روی فولاد یا آهن استفاده می‌شود تا از آن محافظت کرده و از زنگ زدگی جلوگیری کند. چندین فرآیند گالوانیزه در دسترس است، اما متداول ترین روش ارائه شده و مورد استفاده گالوانیزه گرم می‌باشد. گالوانیزه‌سازی پوشاندن فولاد با روی است، مانند رنگ، گالوانیزه علاوه بر این که با تشکیل یک سد از فولاد در برابر زنگ‌زدگی محافظت می‌کند، از آنجا که از نظر الکتروشیمیایی واکنش بیشتری نسبت به فولاد دارد، برای محافظت از فولاد اکسید می‌شود و موجب حفاظت الکتروشیمیایی از فولاد می‌شود. فولاد گالوانیزه به دلیل دوام طولانی که از استحکام و شکل پذیری فولاد به همراه محافظت در برابر خوردگی پوشش روی و آهن دارد، از محبوب ترین انواع فولاد است.

 

ورق‌های فولادی با پوشش روي که به نام ورق‌های گالوانیزه شناخته می‌شوند به طور گسترده براي محافظت از خوردگي ورق‌هاي فولادي در صنعت به‌كار برده مي‌شوند. فولاد گالوانیزه در صنایع بادی و خورشیدی، صنایع خودروسازی، صنایع ساختمانی و صنایع مخابراتی به کار برده می‌شوند.

 

مراحل گالوانیزه کردن

مراحل فرآیند گالوانیزه به شرح زیر است:

  1. فولاد در محلول چربی زدایی تمیز می‌شود.
  2. پس از تمیز شدن، فولاد با قرار گرفتن در یک حمام اسید سولفوریک گرم رقیق اسیدشویی می‌شود.
  3. سپس فولاد در یک محلول آبی (به طور معمول کلرید روی - آمونیوم) قرار می‌گیرد.
  4. سپس فولاد از طریق غوطه وری در یک گودال روی مذاب گالوانیزه می‌شود.
  5. پس از آن، فولاد از نظر سازگاری و پوشش کامل بررسی می‌شود.

 

مزایای ورق گالوانیزه

بسیاری از صنایع مختلف از فولاد گالوانیزه در درجه اول استفاده می‌کنند، زیرا برای صنایع از مزایای گسترده ای برخوردار است، از جمله:

  1. هزینه اولیه پایین در مقایسه با اکثر فولادهای تصفیه شده. علاوه بر این، فولاد گالوانیزه بلافاصله آماده استفاده هنگام تحویل است، یعنی به آماده سازی اضافی سطح، بازرسی، رنگ آمیزی / پوشش ها و غیره نیاز ندارد که باعث صرف هزینه های بیشتر شرکتها در پایان آنها شود.
  2. عمر طولانی تر. با گالوانیزه انتظار می رود که یک قطعه فولاد صنعتی در محیط های متوسط ​​بیش از 50 سال دوام داشته باشد و با قرار گرفتن در معرض آب شدید می تواند بیش از 20 سال دوام بیاورد. بدون نیاز به تعمیر و نگهداری. افزایش دوام محصول نهایی فولاد، قابلیت اطمینان محصول را نیز افزایش می دهد.
  3. آند قربانی تضمین می‌کند که هر فولاد آسیب دیده توسط پوشش روی اطراف محافظت می‌شود. فرقی نمی‌کند که بخش فولادی کاملاً در معرض باشد. روی هنوز اول خورده می‌شود. این پوشش ترجیحاً در برابر فولاد خوردگی ایجاد می‌کند و از نواحی آسیب دیده محافظت فداشونده می‌کند.
  4. مقاومت در برابر زنگ زدگی از روی. عناصر آهن موجود در فولاد به طرز باورنکردنی در معرض زنگ زدگی قرار دارند، اما افزودن روی به عنوان یک بافر محافظ بین فولاد و هرگونه رطوبت یا اکسیژن عمل می‌کند. فولاد گالوانیزه بسیار محافظ است، از جمله گوشه های تیز و فرورفتگی هایی که نمی توان با پوشش های دیگر محافظت کرد، و آن را در برابر آسیب مقاوم می‌کند.

 

کاربرد ورق های گالوانیزه

از فلزات گالوانیزه در موارد بسیاری استفاده می‌شود، بدنه اتومبیل ها و بسیاری از دوچرخه ها از فلزات گالوانیزه ساخته شده اند. برخی از لوله های آب آشامیدنی هنوز از فولاد گالوانیزه ساخته می‌شوند. ورق نورد سرد نیز غالباً گالوانیزه می‌شود.

مهره ها، پیچ ها، ابزارها و انواع سیم ها اکنون گالوانیزه شده اند زیرا این یک فرآیند ارزان است و به افزایش طول عمر فلز کمک می‌کند. از فولاد گالوانیزه اغلب در ساختمانهای مدرن به عنوان "اسکلت فلزی" استفاده می‌شود.

از فولاد گالوانیزه همچنین برای ایجاد سازه هایی مانند بالکن، ایوان، راه پله، نردبان، راهرو و موارد دیگر استفاده می‌شود. اگر سازه بعد از اتمام کار در خارج از منزل کار کند، فلز گالوانیزه گزینه ایده آل است. نرده ها، سقف ها، مسیرهای پیاده روی در فضای باز، اینها همه گزینه های عالی برای فلز گالوانیزه هستند.

 

صنایع بادی و خورشیدی:

پروژه های خورشیدی پس از نصب باید دارای گردش کار مداوم باشند و هرگونه تعمیر و نگهداری منجر به اختلال در سرویس می‌شود. این بدان معنی است که فولادهای گالوانیزه گرم غوطه ور در پروژه های خورشیدی به دلیل محافظت در برابر خوردگی محبوب هستند. همچنین به دلیل سازگاری با محیط زیست بسیار محبوب است زیرا تولید گازهای گلخانه ای نمی‌کند و دهه ها بدون نگهداری را تضمین می‌کند. به عنوان مثال، این اغلب در صنایع کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا تجهیزات در معرض خوردگی آسان قرار دارند و تقاضا برای تجهیزات مقاوم تر و مقاوم تر را ایجاد می‌کنند. فولاد گالوانیزه حفره گرم محافظت در برابر خوردگی را ایجاد می‌کند که می تواند اغلب دهها سال طول بکشد، حتی اگر در معرض محیط سخت کشاورزی قرار گیرد.

 

صنعت خودرو :

گرچه تا دهه 1980 فقط در مدل های لوکس استفاده می شد، اما امروزه استفاده از بدنه های روکش دار برای اتومبیل در صنعت خودرو امری عادی است. "بدنه سفید" یک ماشین حدود 80٪ از بدنه را تشکیل می دهد، همه از فولاد گالوانیزه استفاده می‌کنند. مقاومت در برابر زنگ زدگی فولاد گالوانیزه همچنین ابزار بازاریابی خوبی برای صنعت خودرو است زیرا می تواند "ضمانت های ضد زنگ زدگی" را به مشتریان ارائه دهد.

 

صنعت ساخت و ساز:

چه از نظر مسکونی و چه از نظر تجاری، دوام فولاد گالوانیزه باعث محبوبیت بیش از یک قرن در صنعت ساخت و ساز شده است. همچنین به دلیل زیبایی شناسی برای ساخت انتخاب شده است. درخششی که فولاد گالوانیزه فراهم می‌کند به آن احساس معاصر می دهد و در طراحی های مدرن معماری محبوب است. همچنین، این فقط برای قطعات بزرگ سازه ای استفاده نمی‌شود بلکه مواردی مانند شمشیربازی، ناودان، ریل، لوله، تیرها و موارد دیگر است.

 

صنعت ارتباطات از راه دور:

خطوط تلفن کار تعمیر و نگهداری آسان نیستند، بلند هستند و اغلب دسترسی به آنها دشوار است. از فولاد گالوانیزه گرم می توان در سیم کشی تلفن و جعبه تجهیزات استفاده کرد که خطر آسیب و نیاز به تعمیر و نگهداری را به طور کلی کاهش می دهد.

ورق گالوانیزه چیست؟

تولید کنندگان ورق گالوانیزه

در این قسمت لیستی تولیدکنندگان اصلی ورق های گالوانیزه در ایران معرفی می‌شود:

 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان:

شرکت فولاد مبارکه هم اکنون یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ورق های های گالوانیزه است که در صنایع مختلفی کاربرد فراوان دارد. تولید ورق گالوانیزه این شرکت به روش غوطه وری گرم بوده که با ضخامت 25/0تا2میلیمتر تولید می‌شود. این شرکت با ماموریت ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به عنوان سازمانی جهان تراز بیش از پنجاه درصد از مصرف فولاد کشور را جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می‌نماید.

 

شرکت هفت الماس :

این شرکت با هدف توليد انواع ورق گالوانيزه، نورد سرد، استنلس استيل (فولاد زنگ نزن) و ساير مقاطع فولادی در سال ١٣٧٥ تاسيس گرديد. عمليات عمرانی اين شركت در سال ١٣٨٠ آغاز و در سال ١٣٨٢ با ظرفيت اسمی سالانه ١٠٠٠٠٠ تن ورق گالوانيزه با ضخامت ٣/٠ تا ٢ ميليمتر و عرض ١٠٠٠ و ١٢٥٠ ميليمتر به بهره برداری رسيد. توليدات ورق گالوانيزه اين شركت پاسخگوی ١٥ درصد نياز بازار داخلی بوده و حدود ٢٠ تا ٤٠ درصد از كل ظرفيت توليد نيز در بازارهای جهانی عرضه می‌گردد.

 

شرکت فولاد امیرکبیر کاشان:

شرکت فولاد امیرکبیر کاشان تحت نام شرکت صنایع گالوانیزه فجر سپاهان در اسفندماه ۱۳۷۴ با هدف تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه‌وری گرم مداوم، تأسیس و در سال ۱۳۷۹ به بهره‌برداری رسید. خط گالوانیزه این شرکت با ظرفیت اسمی ۱۰۰ هزار تن در سال برای ضخامت‌هایی در محدوده ۰/۲۵-۱/۲۵ میلیمتر و عرض ۶۰۰ الی ۱۲۵۰ میلیمتر طراحی شده است. ظرفیت موجود این خط تولید در حال حاضر بالغ بر ۱۳۰ هزار تن در سال می‌باشد. کلاف‌های ورودی این خط تولید، ورق‌های فولادی نورد سرد شده با کیفیت فول هارد و ورق‌های نورد سرد و آنیل شده می‌باشد. این شرکت اولین تولیدکننده ورق گالوانیزه گرم در ایران بوده و با توجه به سابقه چندین ساله تولید، دارای اطلاعات کافی و دانش فنی در زمینه تولید این نوع ورق‌های فولادی پوشش‌دار است.

 

شرکت ورق خودرو شهرکرد:

 این شرکت با ظرفیت اسمی تولید 400هزار تن کلاف گالوانیزه در سال با هبره گیری از مدرن ترین تجهیزات و تکنولوژی شرکت های معتبر اروپایی با همت متخصصان در سال 1389 در منطقه سفیددشت استان چهارومحال و بختیاری به بهره برداری رسید. خط تولید این شرکت فرایند گالوانیزه گرم پیوسته با قابلیت تولید ورق های فولادی گالوانیزه با ضخامت 4/0 تا 2 میلیمتر در گرید و سطوح کیفی مورد نیاز صنایع مختلف را دارد.

 

شرکت صنایع ورق های پوشش دار تاراز چهارمحال و بختیاری:

شرکت تاراز شهرکرد تولید کننده ورق های پوشش دار استکه در سال 1387تاسیس شد و علاوه بر اینکه جزو بهترین کارخانه های داخلی در زمینه تولید ورق گالوانیزه است، نخستین تولید کننده ورق گالوالوم در ایران به حساب می آید. در این شرکت یکی از پیشرفته ترین خطوط تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم با ظرفیت تولید 260هزار تن سالانه نصب گردیده است، کلاف گالوانیزه تولیدی این شرکت از ضخامت 3/0تا 2 میلیمتر با استفاده از مواد اولیه مرغوب است.

 

روش های گالوانیزه کردن

همانطور که در بالا گفته شد، چندین فرآیند مختلف برای فولاد گالوانیزه وجود دارد:

 

گالوانیزه گرم:

 اولین و اصلی ترین روش برای گالوانیزه، گالوانیزه گرم است. روند کار بسیار مشابه آنچه که از نام آن پیشنهاد می‌شود، است. در این روش، فولاد یا آهن در یک استخر ذوب روی غوطه ور می‌شود که دمایی را در حدود 860 درجه فارنهایت (460 درجه سانتیگراد) حفظ می‌کند. این حمام مذاب پیوند متالورژی بین روی و فلز دریافت کننده را آغاز می‌کند. پس از بیرون آمدن فلز از حمام، در برابر قرار گرفتن در معرض جو واکنش نشان می دهد و روی خالص با اکسیژن مخلوط می‌شود و اکسید روی ایجاد می‌کند. اکسید روی بیشتر به دی اکسید کربن واکنش داده و کربنات روی تشکیل می دهد که پوشش محافظ نهایی ماده را تشکیل می دهد. نشانه گویای ماده گالوانیزه گرم غوطه وری وجود یک الگوی کریستالی مانند در سطح است که گاهی اوقات به آن "اسپنگل" گفته می‌شود. روش گالوانیزه داغ یک انتخاب اقتصادی است که می تواند به سرعت در هر دو شکل ساده و پیچیده اجرا شود. مواد پوشش داده شده جدید را می توان به روشی مشابه مواد بدون روکش کار و ماشین کاری کرد. از فولاد گالوانیزه می توان در کاربردهای دمای بالا تا 392 درجه فارنهایت استفاده کرد، اما استفاده در دمای بالاتر از آن سطح باعث لایه برداری لایه کربنات روی می‌شود.

 

آنیل گالوانیزه شدن:

 گالوانیزه شدن نتیجه ترکیب فرآیندهای بازپخت و گرم شدن گالوانیزه به منظور تولید یک پوشش تخصصی روی فولاد است. فرآیند گالوانیزه سازی از طریق بازپخت فوری و داغ انجام می‌شود که باعث ایجاد رنگ خاکستری مات می‌شود. فولاد گالوانیزه یک محصول آلیاژی روی و آهن است، جایی که فلز پایه توسط فرآیند غوطه وری گرم پوشش داده می‌شود، سپس گرم می‌شود تا آلیاژ بین پوشش روی مذاب و فولاد ایجاد شود. پایان حاصل یک سطح مات است. فولاد گالوانیزه منجر به جوشکاری می‌شود و سطح برای چسبندگی رنگ بسیار عالی است.

 

پیش گالوانیزه:

مشابه روش گالوانیزه گرم می‌باشد، اما در اولین مرحله تولید انجام می‌شود. پیش گالوانیزه فرآیندی است که شامل نورد ورق فلز از طریق ماده تمیز کننده برای پر کردن سریع مواد برای گالوانیزه شدن است. سپس، این فلز از یک استخر روی مایع مذاب عبور داده می‌شود و بلافاصله پس زده می‌شود. مزیت اصلی این روش این است که می توان سیم پیچ های ورق فولاد را به سرعت در مقیاس بزرگ با پوشش یکپارچه نسبت به روش سنتی غوطه وری گالوانیزه کرد.

 

الکتروگالوانیزه کردن:

 منحصر به فردترین این روشها، الکتروگالوانیزه شامل غوطه وری مواد در یک گودال مذاب روی نیست. در عوض، یک جریان الکتریکی به محلول الکترولیتی وارد می‌شود که روی فولاد اعمال می‌شود، که باعث کاهش یون های روی مثبت به فلز روی می‌شود - سپس بر روی فولاد با بار مثبت رسوب می‌کند. مانند قبل از گالوانیزه سازی، این روش به طور معمول در اولین مرحله تولید انجام می‌شود.

 

خرید فولاد گالوانیزه

همان طور که گفته شد، فولاد گالوانیزه یکی از پرکاربردترین انواع فولادهای پوششی در محیط های تحت خوردگی است. از سویی دیگر قیمتی ارزان‌تر از استنلس استیل دارد که آن را به صرفه‌تر می‌کند. شما می‌توانید برای دریافت قیمت روز ورق گالوانیزه با کارشناسان فولاد ایرانیان تماس بگیرید و از مشاوره رایگان درباره انتخاب بهترین نوع ورق گالوانیزه بهره‌مند شوید.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top