ورق گالوانیزه ، کاربرد و خواص


1399/12/18ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه نوعی از محصولات فلزی نورد یا ورق فولادی معمولی است که با یک لایه محافظ روی در برابر نفوذ رطوبت و قرار گرفتن در معرض هوا پوشانده شده است. چنین روکش محافظی را می توان فقط در یک یا هر دو طرف ورق فولادی اعمال کرد. ضخامت پوشش محافظ بسته به مساحت بیشتر کار ورق فولادی گالوانیزه و همچنین درجه رطوبت مورد انتظار محیط ممکن است متفاوت باشد.

 

گالوانیزه چیست؟

همانطور که میدانید فولاد و آهن کالا های هستند که در برابر فرانید زنگ زدگی بسیار آسیب پذیر هستند، و در صورت در معرض قرار گرفتن در محیط های مرطوب به سرعت  زنگ خواهند زد. از آنچا که فولاد بخش مهمی از زندگی بشر را در برمی گیرد و آن را یکی از مهم ترین کالا های زندگی انسان کرده است ، میتوانیم بگوییم که فولادی که در معرض رطوبت قرار گرفته است یکی از تحدید ها بزرگ زندگی ما خواهد بود. و برای حل این مشکل نیاز به فولادی داریم که در برابر رطوبت مقاوم خواهد بود ، در این پست به بررسی فولاد های گالوانیزه و کاربرد آن ها میپردازیم.

 

 

ورق گالوانیزه به چه ورق هایی گفته میشود؟

با افزایش نیاز به کیفیت بالاتر محصولات، صرفه جویی در نیروی کار در فرایندهای تولید و جلوگیری از آلودگی ورق گالوانیزه تولید می‌شود. ورقهای گالوانیزه به طور گسترده ای برای اتومبیل، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق فولادی گالوانیزه، برای مواردی در نظر گرفته شده‌اند که در آن حفاظت در برابر خوردگی بیشتر مورد نیاز است. ورق گالوانیزه جایگزینی ارزان قیمت برای فولاد ضد زنگ است. ورق گالوانیزه، استحکام را با پوشش سطحی با دوامی نگه می دارد. این ورق همچنین، تا 30 سال از زنگ زدگی حفاظت می کند.

فرایند گالوانیزاسیون داغ به یک پیوند متالورژیکی، میان روی و فولاد با یک سری از آلیاژهای آهن منجر می شود.

 

فولاد گالوانیزه می تواند جوش داده شود. با این حال، باید احتیاط را در اطراف بخار روی رعایت کرد. فولاد گالوانیزه برای کاربردهای با درجه حرارت تا 392 درجه فارنهایت (200 درجه سانتیگراد) مناسب است. استفاده از ورق گالوانیزه در دماهای بالاتر از این، سبب پوسته پوسته شدن زینک در لایه های میانی می‌شود. استفاده از ورق فولادی گالوانیزه معمولا در تولید خودرو برای افزایش عملکرد خوردگی بدنه خارجی برخی مدل‌ها می‌شود.

 

کاربرد ورق گالواینزه

 

ورق گالوانیزه به چه روش های تولید میشود؟

1- الکتروگالوانیزه

2- گالوانیزه گرم

3- پیش گالوانیزه

4- گالوانیک

 

به طور کلی ورق های گالوانیزه با روش هایی که در بالا به آن اشاره کردیم تولید میشوند ، که هر کدام از این روش ها فرایند های تولید مختص خود را دارد که در پست دیگه ای به بررسی فرایند و روش های گالوانیزه اشاره کرده ایم.

 

فرایند گالوانیزاسیون به روش غوطه وری داغ

گالوانیزه کردن به روش غوطه وری داغ، فرآیند پوشش دادن آهن یا فولاد با یک لایه نازک روی است. در این فرایند فولاد از داخل یک حمام روی مذاب عبور داده می‌شود. دمای حمام حدود 860 درجه فارنهایت (460 درجه سانتی گراد) است. هنگامی که این نوع ورق در معرض اتمسفر قرار می گیرد، روی خالص با اکسیژن واکنش نشان می‌دهد. واکنش اکسیژن با روی به تولید اکسید زینک منجر می‌شود. در مرحله بعدی با دی اکسید کربن واکنش می دهد تا کربنات روی را تشکیل دهد. و در نهایت یک ماده خاکستری کدر و نسبتا قوی تولید می شود. این ماده در بسیاری از موارد، خوردگی را متوقف می کند. نقش مهم این ماده، حفاظت از فولاد زیرلایه  در برابر عناصر موجود در آب و هوا می‌باشد. فولاد گالوانیزه به طور گسترده ای در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی مورد نیاز است.

 

 

فولاد گالوانیزه یک جایگزین ارزان قیمت برای حفاظت از خوردگی برای مدت طولانی، در پروژه های شما است. فولاد گالوانیزه فرایند پوشش فولاد نورد گرم معمولی با لایه روی (Zinc) است. پس از خارج کردن ورق از مخزن، پوشش متالورژیکی دارد که لایه‌ای محکم و بادوام از زینک کربنات فراهم می‌کند. این لایه، محافظت از ورق گالوانیزه را تا سی سال تامین می کند. فولاد گالوانیزه ی حاصل، می تواند همانند فولاد معمولی مورد استفاده قرار بگیرد و یا جوش داده شود اما برای جلوگیری از استنشاق بخارها باید از تهویه مناسب استفاده شود.

 

ورق گالوانیزه می تواند  با روش های معمولی که برای فولاد معمولی استفاده شود برشکاری، ماشینکاری یا جوش داده شود. اما برای جلوگیری از استنشاق بخارها، در هنگام گرم شدن باید از تهویه مناسب استفاده شود. لبه های بریده شده، گالوانیزه نمی شوند. در صورت لزوم می توانند با یک رنگ گالوانیزه سرد تحت عملیات قرار بگیرند تا محافظت شوند. صفحات 1/4 "تا 1/2" ممکن است دارای یک سوراخ 3/4 "در دو گوشه از فرایند غوطه ور شدن باشد. همه ابعاد ذکر شده در اینجا، قبل از فرایند گالوانیزه است.

 

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه :

ورق گالوانیزه چندین مزیت دارد:

 1. مدت زمان کار طولانی (حداقل دوره استفاده 10 سال) است
 2. منحصر به فرد بودن ترکیب فلزات. پوشش روی کاملاً با پایه فلزی در تعامل است. در حین استفاده، این ماده دچار ترک، ورقه ورقه شدن، پارگی و جدا شدن ندارند
 3. سازگاری کامل با محیط زیست. روی یک ماده طبیعی است و بنابراین ، سموم مضر را منتشر نمی کند. بنابراین ، می توان آن را به طور فعال در اماکن مسکونی استفاده کرد
 4. طیف گسترده ای از کاربردها
 5. سادگی در نصب و ترمیم های بعدی
 6. زیبایی ظاهری
 7. پس از بی مصرف شدن، می توانید از ورق های قدیمی گالوانیزه استفاده مجدد کنید. ورق گالوانیزه پس از بی مصرف شدن، مشخصات فنی و خصوصیات اولیه خود را کاملاً حفظ می کند
 8. قیمت قابل قبول ورق گالوانیزه یک مصالح ساختاری مقرون به صرفه محسوب می شود

 

ویژگی های ورق گالوانیزه

 1. ورق فولادی با کارایی بسیار عالی یک پوشش گالوانیزه به شکل یکنواخت برای تولید یک سطح صاف و جذاب است.
 2. پوششی شیمیایی که بعد از فرایند گالوانیزه به وجود می آید، محافظت بیشتری را در برابر خوردگی  پوشش می‌دهد.
 3. از آنجا که پوشش گالوانیزه نازک است، ورق فولادی پوشش داده شده به راحتی جوش داده می شود.
 4. از  پوشش‌های شیمیایی، برای مقاومت بالا در برابر خوردگی و ویژگی‌های خوب ضد اثر انگشت و روانکاری استفاده می شود.
 5. دارای پوششی براق و جذاب فلزی است. از این خاصیت می‌توان در تزیینات و فضاهای بیرونی خانه استفاده کرد.

 

کاربرد ورق گالوانیزه

به دلیل استحکام در برابر شکست، سهولت در نصب ، دوام و مقاومت در برابر خوردگی و محیط های مستعد، استفاده از ورق فولادی گالوانیزه در بسیاری از صنایع و بخش های تولیدی رواج یافته است.

ورق فولادی گالوانیزه به دلیل وزن کم ، اغلب در بام استفاده می شود. علاوه بر این ، این ماده به عنوان پایه ای برای تولید اجزای اضافی برای سقف ها و نما ها ، سیستم های تهویه ، مجاری ، و ناودانی ها محسوب می شود. همچنین برای ساخت قطعات و سازه های مختلف تقریبا در همه مناطق صنعتی و ساخت و ساز مهندسی صنایع استفاده می شود.

همچنین از ورق فولادی گالوانیزه معمولاً در ساخت ورق های پروفیل دار ، کاشی فلزی یا نمای سایدینگ فلزی استفاده می شود. علاوه بر این ، از ورق فولادی گالوانیزه می توان برای ساخت سیلوها ، تأسیسات ذخیره موقت یا سیلوهای کشاورزی استفاده کرد.

در عمل ، ورق فولادی گالوانیزه به معنای واقعی کلمه در همه جا استفاده می شود.

اجزای این ورق ها در بسیاری از سازه های اطراف ما مانند کشتی ها ، فرودگاه ها و ایستگاه های راه آهن ، تابلوهای تبلیغاتی ، اتومبیل ، پله ها ، قرنیزها ، نرده ها و سایر سازه های فلزی وجود دارد.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تمام اطلاعاتی که درباره ورق های گالوانیزه در اختیار داشتیم خدمت شما عزیزان ارائه کنیم.همچنین فولاد ایرانیان با ارائه ورق های گالوانیزه با کیفیت از گذشته تا کنون توانسته جایگاه خود را در زمینه خرید و فروش آهن آلات ارتقا بخشد. اگر قصد خرید ورق گالوانیزه یا دریافت قیمت ورق گالوانیزه این مقطع فولادی را دارید، با شماره گیری 42214-021 با کارشناسان فولاد ایرانیان همراه شوید.

 

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top