ورق گالوانیزه


1398/11/24مشخصات ورق گالوانیزه

با افزایش نیاز به محصولا با کیفیت بالاتر ، صرفه جویی در نیروی کار در فرآیندهای تولید و جلوگیری از آلودگی ، از ورق‌های فولادی گالوانیزه به طور گسترده در ساخت خودرو ، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. تقاضا برای ورق گالوانیزه، همراه با بهبود زندگی و فرهنگ مردم   به طور فزاینده‌ای گسترش یافته است. با افزایش فزاینده تقاضا، قیمت ورق نیز به دنبال آن افزایش می‌یابد.

ورق گالوانیزه نوعی، ورق فولادی ست که با روی پوشیده شده است. این ورق ، حتی اگر پوشش آن هم دچار شکستگی شود، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.

فرایند گالوانیزه کردن

مراحل فرآیند گالوانیزه کردن به شرح زیر است:

  • فولاد در یک محلول چربی زدا تمیز می شود
  • پس از تمیز کردن ، فولاد با پایین آمدن به یک گلدان اسید سولفوریک گرم رقیق ترشی می شود سپس فولاد در یک محلول آبی (به طور معمول کلرید روی- آمونیوم) گداخته می شود.
  • پس از این کار، فولاد از طریق غوطه وری در یک مخزن روی مذاب گالوانیزه می شود.
  • در انتها ،  استحکام و پوشش کامل فولاد بررسی می شود.

 

ورق گالوانیزهحتی اگر پوشش این فولاد دچار شکستگی شود، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.  بین آهن و روی ، پیل الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند بکار می‌رود و آهن به عنوان کاتد. روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی  فعالتر و دارای پتانسیل احیاء کمتری از آهن است و پتانسیل اکسید بیشتری از آن دارد.

در حلبی ، بر روی آهن ، پوشش قلع بکار رفته است و عمل معکوس آهن گالوانیزه انجام می‌شود. چون آهن فلزی فعالتر از قلع بوده و پتانسیل احیاء قلع بیشتر از آهن است. در نتیجه قلع به عنوان کاتد در حلبی به کار می‌رود و آهن آند می‌شود. البته در صورتی که پوشش قلع بشکند، خوردگی آهن در زیر این پوشش پیش می‌رود. علت استفاده از آهن گالوانیزه آهن گالوانیزه ، آهنی است که با روی پوشانده شده باشد.

خوردگی یا زنگ زدن آهن فقط در حضور اکسیژن و آب صورت می‌گیرد. در جایی بر سطح جسم آهنی، اکسایش آهن انجام شده و آند تشکیل می‌شود. در جایی دیگر سطح آن جسم، که (O2(g و H2O وجود دارد، کاهش انجام شده و کاتد را تشکیل می‌دهد. در نتیجه، یک سلول ولتایی یا پیل الکتروشیمیایی بسیار کوچک تشکیل میشود.

 

کاربرد ورق گالوانیزه

از ورق گالوانیزه در ساختن لوازمی مثل لوله بخاری ، کانال کولر ، کابینت آشپزخانه ، شیروانی منازل ، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده می‌شود. اصطلاح فولاد (steel) برای آلیاژهای آهن که تا حدود ۱،۵ درصد کربن دارند و غالبا با فلزهای دیگر همراهند، بکار می‌رود. خواص فولاد به درصد کربن موجود ، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و عناصر آلیاژی موجود در آن بستگی دارد.

ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می شود.

ورق های رول فرم گالوانیزه با ضخامت های ۱۸ صدم میلی متر تا ۶ میلی متر و با دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شوند.برای دریافت قیمت انواع ورق و مشاوره رایگان برای خرید ورق گالوانیزه با فولاد ایرانیان تماس بگیرید.

ورق های فابریک گالوانیزه هم به دو صورت فابریک ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر و فابریک ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر تولید می شوند .

وزن عمومی رول ها بسته به عرض رول یا ضخامت و کارخانه تولید کننده بین ۵ تا ۷ تن می باشد.

فولاد گالوانیزه (به انگلیسی: Galvanized Steel) به فولاد گالوانیزه شده توسط روی گفته می‌شود.

 

خصوصیات ورق گالوانیزه

عرض : ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰

کوتینگ : ۱۰۰ – ۱۲۰ – ۱۸۰ – ۲۲۰ – ۲۷۵

ضخامت : ۰٫۱۸ – ۰٫۴۰ – ۰٫۹۰ – ۲ – ۶

وزن کویل : ۳٫۵ الی ۱۲ تن

قطر داخلی کویل : ۵۷۰ الی ۶۲۰

کرم دار ( به انگلیسی : Chromated )

بدون روغن ( به انگلیسی : Unoiled )

ورق گالوانیزه فابریک کوتاه

 

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top
لوگو ساماندهی