در سومین هفته از تیرماه در بازار مقاطع فولادی چه گذشت؟


1398/4/20در سال 98 بازار مقاطع فولادی با اتفاقات جدیدی روبرو شد. این تغییر شامل تغییر در قیمت مقاطع فولادی تا تحریم صنعت فولاد از جانب ترامپ می باشد. در هفته سوم از تیرماه 98 بازار روند نزولی خود را ادامه داد. این کاهش در قیمت پروفیل و سایر مقاطع مشاهده شد. اما در ابتدای هفته شاهد اتفاقات جدیدی بودیم که در ادامه این مطلب با آنها آشنا میشوید.

 

بازار مقاطع فولادی در سومین هفته از تیرماه

 

طبق گزارشات موجود در بازار مقاطع، قیمتهای اعلامی از سوی مبادی در اولین روز هفته، با ثبات و در برخی موارد تغییر بسیار نامحسوسی همراه بوده است.  شنیده ها حاکی از آن است که برخی از مبادی افزایشی در حد 10 الی 20 تومان را در نرخهای اعلامی برای مقاطع طویل خود در نظر گرفته اند. به عنوان مثال میلگرد پرشین، میانه، آذر فولاد، آناهیتا و امیر کبیر ثابت اعلام شده اند. جرقه های افزایش در تیرآهن نیز در روز شنبه مشاهده شد. دلیل افزایش قیمت در این مقاطع، هجوم هیجانی متقاضیان پس از مدتها انتظار کاهش بود. دلیل دیگر نیز توقف فروش محصولاتی بود که مبادی را با زیان روبرو کرده بود.

 

این جرقه افزایش قیمت در بازار بورس کالای روز بعد هم مشهود بود. بعد از معاملات بورس کالا، مقاطع فولادی هم با افزایش قیمت روبرو بودند. مقاطع فولادی افزایش قیمت 50 تا 150 تومانی را احساس کردند.

 

اما روند صعودی تغییر قیمت در مقاطع طویل فولادی، دیری نپایید و از روز دوشنبه متوقف شد. در این روز ورق برگشت و روند تغییرات قیمت نزولی شد. به اعتقاد فعالان صنعت فولاد و با توجه به مدارک موجود، دلیل سریع کاهش قیمت، کاهش تقاضا بود. این مقدار تقاضا نسبت به میزان عرضه توسط مبادی بسیار ناچیز بود. با نگاهی گذرا به تابلوی بازار بورس کالا، و مشاهده ی ارائه سبدهای تیرآهن و ذوب آهن از مبادی مختلف، میتوان افزایش عرضه در این دو مقطع را به راحتی مشاهده کرد. تولیدکنندگان نیز برای جذب مشتری قیمت های اعلامی خود را پایینتر و همراه با تخفیف اعلام کردند.

 

کاهش قیمت میلگرد در این حوزه بیشتر مشهود بود، اما تیرآهن بیشتر از سایر مقاطع با ثبات نسبی برخوردار بود.

 

در پنجشنبه و آخرین روز از هفته، قیمت ها در اغلب مبادی با نرخ ثابت اعلام شد. اما در این میان کاهش جزئی در برخی مبادی مانند آذر فولاد امین، شاهین بناب و ارگ تبریز هم به چشم میخورد.

 

وضعیتی که بازار مقاطع فولادی ایرن روزها دارد، وضعیتی نامبهم از آینده فولاد ایران را نشان میدهد. سوال بزرگی برای خریداران و فروشندگان این صنعت پیش می آید، که این تغییر قیمت، بخصوص در میلگرد تا کجا ادامه دارد و بازار کی به ثبات می رسد. سوال مهمتر این است که این تغییر قیمت ها چه تاثیری روی صنایع وابسته به این مقاطع خواهند داشت.

 

به گفته فعالان حوزه فولاد، روندی که بازار فولاد به خود گرفته، آرام و به دور از هیجان است و برای نوسان گیران مناسب نیست.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

 

Top