تداوم در کاهش قیمت مقاطع فولادی


1398/4/6بازار مقاطع فولادی

 

بعد از گذشت روزها از شروع روند نزولی بازار مقاطع فولادی، هفته اول تیرماه هم این روند را دنبال کرد. این اتفاق از 25 اردیبهشت 98 با نامه ای از سمت وزارت صمت آغاز شد. در این نامه عنوان شده بود که آن دسته از شرکت هایی که محصول خود را در بورس عرضه کرده‌اند به کسب مجوز برای صادرات نیازی نخواهند داشت. این نامه لیست 52 تایی از نام این کارخانه ها را دربرداشت. صدور این نامه نقطه عطفی در تغییر روند قیمت مقاطع فولادی بود. این نامه همزمان با اعلام تحریم جدید صنعت فولاد توسط دولت امریکا بود که حرکتی مثبت و قابل توجه در مواجهه با تحریم ها به شمار می‌آید. تغییر قیمت در هفته جاری، در مقاطع فولادی در برخی مبادی به صورت زیر بود.

 

قیمت میلگرد

 

در هفته ای که گذشت، میلگرد نسبت به سایر مقاطع با کاهش چشمگیری همراه بود، این مقطع تقریبا هر روز شاهد تغییر قیمت بوده است. قیمت میلگرد پرشین و آناهیتا در ابتدای هفته با کاهش همراه بود، که این روند تا روز دوشنبه ادامه داشت. نرخهای میلگرد آجدار  این تولید کنندگان، از روز سه شنبه تا پنجشنبه ثابت اعلام شد.

 

سایر مبادی نیز از آغازین روز هفته، با قیمت حدود 4800 تا 4900 تومان هر شاخه میلگرد A2-8 آغاز  شد. این قیمت ها تا روز سه شنبه کاهش یافت و به حدود 4600 تا 4700 تومان رسید. قیمت های اعلامی روز چهارشنبه و پنجشنبه از سوی اغلب مبادی ثابت بود.

 

به گفته فعالان حوزه فولاد، این کاهش قیمت به دلیل نوسانات نرخ ارز و همچنین عرضه ی کافی و ارزان قیمت شمش و سایر مقاطع فولادی در بازار بورس کالا در روزهای اخیر می باشد.

 

قیمت پروفیل

 

 پروفیل نیز همانند میلگرد، با کاهش قیمت همراه بوده است.  به عنوان مثال پروفیل 2 میل شرکت یاران در روز شنبه با قیمت 6600 تومان کار خود را آغاز کرد و در روز پنجشنبه با 150 تومان کاهش با قیمت 6450 تومان به کار خود پایان داد. قیمت پروفیل تغییر قیمت کمتری را نسبت به میلگرد شاهد بود. سایر مبادی نیز با کاهش قیمت 150 تا 200 تومانی همراه بوده اند.

 

قیمت تیرآهن، نبشی و ناودانی:

تیرآهن و نبشی و ناودانی هم دستخوش تغییر در قیمت بوده است. به این صورت که به عنوان مثال قیمت تیرآهن ذوبی 14 از قیمت 4710 تومان در هرکیلو به 4535 تومان رسید. سایر مبادی فعال در تولید و فروش تیرآهن نیز با حدود 200 تومان تغییر قیمت همراه بودند.

 

اینکه این کاهش قیمت تا کجا ادامه خواهد داشت، سوالی است که برای تمامی فعالان در این حوزه، اعم از خریداران و فروشندگان و تولیدکنندگان این مقاطع فولادی پیش آمده است.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای فولاد ایرانیان

Top