بورس در دومین هفته اسفند


1397/12/15در معاملات بورس کالا در هفته گذشته چه گذشت؟

 

 

 

در هفته دوم اسفند ماه سال 97 بازار بورس کالای ایران همچنان شاهد افزایش دیگری در قیمت های محصولات فولادی بوده است. در هفته ای که گذشت محصولاتی همچون تیرآهن، شمش بلوم و میلگرد در سبد عرضه ی تولیدی ها قرار گرفت. این محصولات شامل تیرآهن کارخانه ذوب آهن، میلگرد فولاد کاوه اروند و همچنین شمش های بلوم فولاد خوزستان، مجتمع ذوب آهن فولاد خزر، و فولاد کاوه جنوب کیش می باشد. در روز یکشنبه از بازار بورس کالا تیرآهن ذوب آهن اصفهان عرضه شد که به نسبت عرضه ی این محصول در روز چهارشنبه 5 ام اسفند 97 شاهد حدود 10 درصد افزایش قیمت در سبدهای مختلف تیرآهن بوده است.

 

 

در روز سه شنبه شاهد عرضه ی شمش بلوم از مجتمع ذوب آهن فولاد خزر، فولاد کاوه جنوب کیش و فولاد خوزستان و سبد میلگرد فولاد کاوه اروند و فولاد آذربایجان بودیم که از بین این محصولات فولادی فقط معاملات 3 محصول مورد تایید قرار گرفت. لازم است بدانید که معاملات شمش بلوم فولاد خوزستان به دلیل عدم افزایش عرضه و تصمیم کمیته معاملات و همچنین معاملات سبد میلگرد فولاد کاوه به علت تاریخ تحویل (۸فروردین) تایید نشد.

 

 

اما اطلاعات لازم که درباره مجتمع ذوب آهن فولاد خزر، فولاد کاوه جنوب کیش و سبد میلگرد فولاد آذربایجان باید بدانید این است که شمش بلوم خزر با افزایش 27 درصدی قیمت نسبت به قیمت سابق خود بوده است. این محصول با تقاضای بسیار بالا و حجم 35000 واحدی روبرو بود که فقط 8000 واحد عرضه شد. قیمت پایه ای که برای شمش بلوم فولاد خزر درنظر گرفته شده بود 3248 تومان بود که قیمت میانگین معامله شده ی این شمش بسیار بالاتر از این عدد و حدود 4135 تومان است. این درحالی است که افزایش قیمت شمش در هفته های اخیر موجب اعتراض و نگرانی فعالان اقتصادی به دلیل افزایش قیمت بی منطق شده است.

 

 

محصول مهم و تاثیر گذار بعدی که در روز سه شنبه معامله شد شمش بلوم فولاد کاوه جنوب کیش است که این کالا نیز با افزایش 18 درصدی رو به رو بود. شمش بلوم فولاد کاوه جنوب کیش هم شاهد حجم تقاضای بسیار زیادی و در حدود 28500 واحد بوده است که از این عدد فقط 10000 واحد معامله شد، قیمت پایه برای این محصول هم  3248 تومان بود که در نهایت میانگین قیمت 3837 تومان ثبت شد.

 

 

این افزایش قیمت که در شمش های بلوم مشاهده می شود به عقیده ی فعالان در این حوزه در قیمت محصولات فولادی مرتبط با شمش های بلوم تاثیر خواهد گذاشت.

 

 

در روز چهارشنبه و آخرین روز از معاملات بازار بورس دو سبد مختلف از میلگرد فولاد آذربایجان عرضه شد که حداقل حجم عرضه برای این دو سبد 2000 و 440 تن بود که به دلیل حجم تقاضای بالا برای این کالای فولادی مقدار حجم عرضه نیز به 5000 و 2640 تن افزایش یافت. نکته قابل توجه در این کالای فولادی کاهش قیمت نهایین آن بود که نسبت به عرضه ی قبل 3.3 و 2.5 درصد کاهش یافت. قیمت پایه ی درنظر گرفته شده برای میلگرد فولاد آذربایجان 36492 ریال بود که در نهایت با قیمت 41284 و41617 که چیزی حدود 14 درصد بیشتر از قیمت پایه بود، ثبت شد.

 

 

 

تهیه شده در فولاد ایرانیان

 

Top
لوگو ساماندهی